Anioł to ważna postać w życiu każdego człowieka, a już w szczególności w życiu małego dziecka. Jeśli jeszcze nie zdążyliśmy przekazać dziecku kim jest Anioł Stróż i jaką ma rolę, warto to zrobić jak najszybciej.

Poniższy króciutki cytat z Biblii pozwoli przekazać dziecku prawdę o tym, że każdy ma swojego Anioła Stróża, którego dał nam Pan Bóg.

Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem.

Wj 23, 20

Z tym cytatem świetnie koresponduje piosenka “Anioł Stróż” Magdy Anioł:

Aniołowie mogą nam pomagać w przeciwnościach życia. Święty Piotr został przez Anioła na rozkaz Boga wyprowadzony z więzienia!

Strzeżono więc Piotra w więzieniu, a Kościół modlił się za niego nieustannie do Boga. W nocy, po której Herod miał go wydać, Piotr, skuty podwójnym łańcuchem, spał między dwoma żołnierzami, a strażnicy przed bramą strzegli więzienia. Wtem zjawił się anioł Pański i światłość zajaśniała w celi. Trąceniem w bok obudził Piotra i powiedział: «Wstań szybko!» Równocześnie z rąk [Piotra] opadły kajdany.«Przepasz się i włóż sandały!» – powiedział mu anioł. A gdy to zrobił, rzekł do niego: «Narzuć płaszcz i chodź za mną!» Wyszedł więc i szedł za nim, ale nie wiedział, czy to, co czyni anioł, jest rzeczywistością; zdawało mu się, że to widzenie. Minęli pierwszą i drugą straż i doszli do żelaznej bramy, prowadzącej do miasta. Ta otwarła się sama przed nimi. Wyszli więc, przeszli jedną ulicę i natychmiast anioł odstąpił od niego.

Dz 12, 5-10

Oczywiście okres Bożego Narodzenia daje jeszcze więcej okazji do rozmowy o Aniołach. Bezpośrednio przed i po narodzeniu Jezusa, Aniołowie ukazywali się wielokrotnie, przekazując ludziom wolę Bożą. Małe dziecko zainteresuje się sceną, gdy anioł ukazuje się pasterzom i zachęca do poszukiwania Jezusa:

W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: «Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan. A to będzie znakiem dla was: Znajdziecie Niemowlę, owinięte w pieluszki i leżące w żłobie». I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami:
«Chwała Bogu na wysokościach,
a na ziemi pokój
ludziom Jego upodobania».

Łk 2, 8-14

Do tego wydarzenia nawiązują m.in. kolędy “Anioł pasterzom mówił” i “Do szopy”.

“Anioł pasterzom mówił” od strony muzycznej jest idealną kolędą dla małych dzieci – ma bardzo prosty rytm i melodię “kroczącą” (brak dużych skoków w melodii pomaga śpiewać czysto). Tekst tej kolędy jest jednak dość mocno archaiczny i zawiera wiele niezrozumiałych dla dziecka słów i zwrotów (“w nie bardzo podłym mieście”, “wszego stworzenia”, “poselstwa”, “bieżeli”, “skwapliwie”). Co nie znaczy, że nie należy dziecka zapoznawać z zabytkami polskiej kultury…

“Do szopy” ma znacznie bardziej zrozumiały dla dziecka tekst.

Do szopy, hej pasterze,
Do szopy, bo tam cud!
Syn Boży w żłobie leży,
by zbawić ludzki ród.

Ref.: Śpiewajcie Aniołowie,
pasterze, grajcie Mu.
Kłaniajcie się królowie,
nie budźcie Go ze snu.

Padnijmy na kolana,
to Dziecię to nasz Bóg,
Witajmy swego Pana;
wdzięczności złóżmy dług.

Ref.: Śpiewajcie…

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS