W tym wpisie pokażę Ci jak możesz na co dzień skłaniać swoje dziecko do samodzielnego tworzenia melodii. Zdziwisz się jakie to proste!

Pierwszy krok należy do Ciebie. Wymyślasz krótki tekst, najlepiej “z życia wzięty”, który posłuży jako baza do Waszej improwizacji wokalnej. Przykład? Dziś rano, zainspirowana widokiem z okna, wymyśliłam frazę: “Pada, pada śnieg, biały, biały śnieg.”

Teraz czas na melodie. Docelowo ma je tworzyć Twój Maluch, ale jeśli bawicie się tak pierwszy raz, musisz pokazać Mu o co chodzi. Improwizujesz więc na poczekaniu pierwszą melodię, np.:

 

Troszkę ją zmieniasz:

 

Coraz bardziej się rozkręcasz:

 

Możesz zmienić rytm:

 

Albo zmienić metrum (w tym przykładzie zastosowałam metrum trójdzielne, przez co piosenka uzyskała charakter walczyka):

 

Obserwuj przy tym wszystkim Malucha. Gdy widzisz, że załapał, że chodzi o to, aby do tego samego tekstu wymyślać wciąż nowe melodie, wykrzyknij: “Teraz Ty!” i jakimś ruchem zaakcentuj, że teraz kolej na dziecko. Możesz na przykład przekazać mu przedmiot udający mikrofon.

W tym momencie są trzy możliwości:

  1. Dziecko zamurowało. Nie śpiewa.
  2. Dziecko powtarza dokładnie tę samą melodię, którą mu zasugerowałaś ostatnio.
  3. Dziecko wymyśla na poczekaniu własną melodię.

Gdy dziecko nic nie śpiewa, może to znaczyć, że obmyśla właśnie swoją melodię i wystarczy chwilkę poczekać. Jeśli upływa kilka sekund i widać, że Maluch nie chce się włączyć w zabawę, nie wywieraj presji. Uśmiechnij się, zaśpiewaj jeszcze jedną czy dwie melodie i przejdź płynnie do jakiejś innej czynności – zaproponuj układanie klocków albo zjedzenie śniadania. Może się okazać, że dziecko zacznie sobie podśpiewywać dopiero po jakimś czasie, gdy nikt nie będzie na nie patrzył. Jeśli nie – może to jeszcze nie czas na tę zabawę. Wróć do niej za miesiąc czy dwa, a tymczasem wykorzystujcie pomysły na zabawy słuchowe, zabawy z piosenką i słuchanie muzyki.

Jeśli dziecko zamiast wymyślać swoją melodię, powtarza to, co Ty, to i tak super! Dla Przedszkolaka dokładne powtórzenie podanej melodii też jest wyzwaniem i jeśli Twojemu dziecko dobrze to wychodzi, traktuj to jako duży sukces. Bawcie się w ten sposób jak najczęściej, a gdy Maluch się ośmieli, odważy się na własną improwizację.

Jeśli Twojemu dziecku udaje się od razu zaimprowizować własną melodię, to znaczy, że zabawa bardzo go zainteresowała. Dałaś mu właśnie możliwość wypróbowania swoich sił w tworzeniu muzyki. Na pewno widzisz błysk w oku Twojego Malucha, więc nie muszę Cię przekonywać do częstego powtarzania tej zabawy w przyszłości 🙂

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS