inspirujące cytaty

W grupie “Inspiracje dla mamy i dziecka – muzyka, plastyka, książki” w każdy czwartek jest czas dla mam! Dzielimy się wtedy inspirującymi cytatami, które w ostatnim czasie jakoś nas poruszyły lub dały do myślenia. Poznaj niektóre inspirujące cytaty, które pojawiły się w grupie!

Inspirujące cytaty o wychowaniu dzieci

“Agresywne zachowania u dzieci – tak samo jak u dorosłych – biorą się z braku poczucia, że jest się kimś wartościowym dla innych ludzi, w szczególności dla bliskich.” – cytat z książki “Agresja – nowe tabu?” Jaspera Juula.

“Siłowanki, przepychanki i bijatyki na niby wspomagają rozwój umiejętności związanych z inteligencją emocjonalną. Właściwie przeprowadzane pozwalają tobie i dziecku pozostawać w niemal ciągłym kontakcie wzrokowym, a to najlepszy sposób na wykształcenie mocnej umiejętności odczytywania uczuć innych i dbania o nie.” – tak piszą Anthony DeBenedet i Lawrence Cohen w książce “Siłowanki”. Autorzy przekonują, że zabranianie dzieciom naturalnych w ich wieku szturchańców i nadmierna koncentracja na bezpieczeństwie przynosi dzieciom więcej szkody niż pożytku.

W książce “Rodzice w akcji” Moniki i Marcina Gajdów, autorzy piszą o tym, że rodzice mają dwie ważne role: kontrola i towarzyszenie. Kontrola jest konieczna, aby wychować dziecko, przekazać mu normy, skorygować zachowania. Towarzyszenie jest niezbędne, aby rozwijały się więzi. Autorzy zwracają uwagę, że “błędem jest, gdy obie te role pełnimy jednocześnie oraz gdy tracimy równowagę pomiędzy kontrolą a towarzyszeniem (najczęściej na niekorzyść towarzyszenia)”. Bardzo ważne jest więc zaplanowanie czasu z dzieckiem, kiedy nie pozwalamy sobie na napominanie i zrzędzenie.

“Jeżeli chcesz wychować dobre dzieci, to wydawaj na nie dwa razy mniej pieniędzy i poświęcają im dwa razy więcej czasu.” – Abigail Van Buren

“Nie ma idealnych rodziców i nie ma idealnych dzieci. Jest za to mnóstwo idealnych momentów na bycie razem.” – Dave Willis

Inspirujące cytaty o relacjach w związku

“Żądaniami nie można wymusić miłości. Tak naprawdę współmałżonek może spełnić moje żądania, ale nie wyrazi w ten sposób miłości do mnie. Będzie to oznaka strachu, poczucia winy albo innego rodzaju emocji, ale nie miłości. Prośba daje możliwość wyrażenia miłości, podczas gdy żądanie tę możliwość odbiera.” – Gary Chapman, 5 języków miłości. Niby oczywiste, ale niech pierwszy rzuci kamień ten, kto zawsze o tym pamięta w relacjach małżeńskich.

Inspirujące cytaty o rozwoju osobistym

Arkadiusz Zbozień na płycie “Stop! Czy to co robisz naprawdę ma sens?” odnosi się do często powtarzanego stwierdzenia, że “jeśli będziesz robić to, co kochasz, to nigdy nie pójdziesz do pracy”. On się z tym nie zgadza. Tłumaczy, że “trud jest w życiu rzeczą normalną. Pytanie tylko, czy trudzę się z sensem czy bez sensu”.

“Szukaj więc wciąż swoich gór i dolin. Nie zadowalaj się tym, co już zdobyte. Zdobyte już się nie liczy” – W. Krygowski w książce “Góry mojego życia”

Jeśli podoba Ci się pomysł, aby raz w tygodniu dzielić się inspirującymi cytatami z przeczytanych książek, przesłuchanych podcastów itp. lub chciałabyś wiedzieć, jakimi treściami dzielą się inne Mamy, koniecznie dołącz do naszej grupy “Inspiracje dla mamy i dziecka – muzyka, plastyka, książki”!

W grupie znajdziesz też inne inspirujące treści, według stałego “rozkładu”:

  • PONIEDZIAŁEK – słuchanie muzyki
  • WTOREK – książeczki dla dzieci
  • ŚRODA – zabawy plastyczne i sztuka
  • CZWARTEK – książki dla rodziców
  • PIĄTEK – zabawy muzyczne

Zobacz wpisy o innych ciekawych treściach, jakie były polecane w grupie!

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

YouTube
YouTube
RSS