dziecko cieszy się swoim sukcesem

Czy chcesz rozwijać inteligencję dziecka tak, aby w przyszłości ułatwić mu uczenie się nowych rzeczy z dowolnej dziedziny? Pamiętaj o wprowadzaniu do wspólnych zabaw muzyki! Wpływ muzyki na rozwój dziecka jest bezcenny. Oddziałuje na intelekt, emocje, ciało i duszę człowieka. O tym jak muzyka zmienia wygląd i funkcjonowanie mózgu pisałam już TUTAJ. Dzisiaj skupię się na kompetencjach, jakie dzieci mogą ćwiczyć podczas zabaw muzycznych, a które składają się na inteligencję dziecka oraz zwiększają efektywność uczenia się. Dzięki zabawom muzycznym dziecko może ćwiczyć pamięć, koncentrację, kreatywność, refleks i koordynację ruchową. Muzyka wspomaga także rozwój umiejętności językowych i myślenia analitycznego. W tym wpisie chciałabym podać przykłady zabaw, które pomogą Ci rozwijać inteligencję Twojego dziecka.

Jak ćwiczyć pamięć?

Pamięć jest podstawą efektywnego uczenia się. Każda nowa rzecz, której się uczymy, może być przyswojona tylko wtedy, gdy posiadamy bazę zbudowaną przez wcześniejsze doświadczenia. Muzyka i zabawy słuchowe pozwalają ćwiczyć tę zdolność na różne sposoby. Dwa przykładowe to:

 • Zagadki słuchowe (opisywane np. TUTAJ i TUTAJ). Polegają na tym, że dziecko słucha odgłosu i dopasowuje go do znanych mu już dźwięków. Ta zabawa wymaga przypomnienia sobie przez dziecko wcześniejszych doświadczeń słuchowych.
 • Odgadywanie jaka to melodia. Zanuć dziecku melodię znanej mu piosenki, ale nie używaj słów (śpiewaj na jednej sylabie). Jeśli potrafisz grać na jakimś instrumencie, możesz zagrać zamiast śpiewać. Zadaniem dziecka jest odgadnięcie jaką piosenkę masz na myśli.

Koncentracja i skupienie

Kolejną umiejętnością, którą warto ćwiczyć z dzieckiem jest koncentracja i umiejętność skupienia uwagi. Niezależnie od dziedziny, jaką będzie się w przyszłości zajmowało Twoje dziecko, koncentracja będzie mu niezbędna w nauce nowych rzeczy. Zobacz w jaki sposób zabawy muzyczne mogą pomóc w rozwijaniu tej cechy:

 • Wsłuchiwanie się w dźwięki otoczenia. Od czasu do czasu zaproponuj dzieciom skupienie się na otaczających Was dźwiękach. Pomilczcie przez chwilę, a potem niech dzieci wymienią jak najwięcej odgłosów, jakie słyszały.
 • Powtarzanie wystukiwanych rytmów. Wystukaj prosty rytm i poproś dziecko o powtórzenie go. Stopniowo zwiększaj poziom trudności. Niech rytmy stają się coraz dłuższe i bardziej skomplikowane. Powtórzenie całego ciągu będzie wymagało dużej koncentracji!

Koordynacja ruchowa

Zabawy ruchowe to nie tylko ogromna radość dla dzieci, ale także aktywności niezbędne do prawidłowego rozwoju inteligencji Malucha. Doskonalenie precyzji swoich ruchów ma bezpośrednie przełożenie na rozwój struktur mózgowych i komunikacji między poszczególnymi obszarami mózgu. Muzyka może wspierać w ćwiczeniu zarówno motoryki małej, jak i dużej:

 • Piosenki z pokazywaniem. Najbardziej znane to np. “Głowa, ramiona, kolana, pięty” czy “My jesteśmy krasnoludki”, ale to nie wszystko. Nic przecież nie stoi na przeszkodzie, żeby do istniejących piosenek wymyślać własne gesty! Punktem wyjścia jest oczywiście tekst piosenki Przykład samodzielnie wymyślonej zabawy do piosenki znajdziesz TUTAJ.
 • Taniec do muzyki. Do tego celu możesz wykorzystać niemal każdą muzykę. Zwróć szczególną uwagę na muzykę baletową (daje Maluchom ogromne pole do interpretacji ruchowej) oraz tańce ludowe – polskie i zagraniczne.
 • Próby gry na instrumentach. Granie na instrumentach zawsze wiąże się z ruchem, a im większa precyzja ruchów, tym lepsze efekty słuchowe. Na wielu instrumentach gra się w ten sposób, że jedna ręka robi coś zupełnie innego niż druga. Opanowanie gry na takim instrumencie niezwykle rozwija koordynację ruchową.

Wyobraźnia i kreatywność

Kreatywność w rozumieniu myślenia twórczego, nietypowego, wychodzącego poza standardowe ramy jest niezwykle cenną umiejętnością. Dzieci nierzadko potrafią zaskoczyć swoimi ciekawymi pomysłami. Zabawy twórcze, wymagające uruchomienia wyobraźni są dla nich najlepszą rozrywką. Oto, jak możesz wspierać wyobraźnię i kreatywność swojego dziecka z wykorzystaniem muzyki:

 • Fabularyzowanie muzyki. Gdy słuchacie razem muzyki instrumentalnej (nie posiadającej tekstu), możecie opowiadać sobie, co przychodzi Wam do głowy podczas słuchania. Ile jest osób, tyle różnych historyjek może powstać na bazie jednego utworu! Przykład takiej zabawy znajdziesz TUTAJ.
 • Tworzenie prac plastycznych podczas słuchania muzyki. Przykład takiej zabawy opisywałam TUTAJ.
 • improwizowanie własnych piosenek. W domach, w których dużo się śpiewa i słucha muzyki, dzieci naturalnie zaczynają improwizować własne piosenki. TUTAJ opisałam jak można je do tego zachęcać na co dzień.

Refleks i szybkość reakcji

Umiejętność szybkiego reagowania jest ważna w wielu zawodach, a także np. podczas prowadzenia samochodu. Dzieci mają trochę opóźnione reakcje w porównaniu do dorosłych. Umiejętności te warto ćwiczyć. Muzyka świetnie się do tego nadaje:

 • Zastyganie w bezruchu. Do tej zabawy możesz wykorzystać zwykłe radio. Gdy brzmi muzyka, dziecko swobodnie tańczy. Gdy muzyka nagle się urywa, zadaniem dziecka jest zastygnąć w bezruchu.
 • Reakcja na zmiany w muzyce. Jeśli wykorzystujesz odtwarzacz muzyki, możesz np. zmniejszać i zwiększać głośność, na co dziecko ma zareagować chodzeniem na paluszkach bądź “ciężkim chodem”. Można też bawić się tak, że gdy melodia jest w górnym rejestrze, dziecko wyciąga rączki do góry, a gdy w dolnym rejestrze – pochyla się lub kuca. Tę drugą zabawę łatwiej zorganizować, jeśli grasz na jakimś instrumencie.

Umiejętności językowe

Okres przedszkolny to czas doskonalenia prawidłowej wymowy, rozwoju zasobu słownictwa i rozumienia struktur gramatycznych.Wszystkie te wyzwania możemy ułatwić dziecku poprzez zabawy muzyczne:

 • Zabawy ortofoniczne. Wśród ćwiczeń polecanych przez logopedów znajdują się zabawy w naśladowanie różnych odgłosów. Jest to znakomita gimnastyka aparatu mowy. Przykładowe zabawy tego typu opisywałam TUTAJ.
 • Nauka piosenek. Śpiewanie piosenek pomaga szybko i “bezboleśnie” zapamiętywać teksty. Dlatego piosenki są świetnym narzędziem do nauki nowych słów i struktur gramatycznych zarówno w języku polskim, jak i obcym.

Myślenie analityczne

Myślenie analityczne to umiejętność “rozpracowania” skomplikowanego zagadnienia czy problemu, zrozumienia z jakich części się on składa i jaką rolę poszczególne części pełnią w całości. Aby wspierać myślenie analityczne u swojego dziecka, możesz wykorzystać muzykę.

 • Słuchanie muzyki klasycznej. Jest to muzyka o złożonej harmonii, niełatwych do przewidzenia melodiach i zmiennych rytmach, które jednak da się uporządkować w pewien system. Nawet, jeśli nie jesteśmy tego świadomi, mózg rozpracowuje obecne w muzyce struktury (rytmiczne, melodyczne, harmoniczne). To dlatego, gdy muzyka nagle zostaje przerwana, nierzadko jesteśmy w stanie domyślić się jak brzmi kolejny dźwięk czy współbrzmienie.
 • Nazywanie zjawisk muzycznych podczas słuchania muzyki. Często wiemy, że jakaś muzyka podoba nam się lub nie, ale nie potrafimy wytłumaczyć dlaczego tak jest. Oznacza to, że brakuje nam słownictwa, które pozwala opisać muzykę oraz umiejętności rozłożenia dzieła muzycznego na elementy i zrozumienia ich wpływu na całość. Tymczasem już od małego można ćwiczyć i jedno i drugie, zwracając uwagę na cechy muzyki (np. cicha/głośna, szybka/wolna itp.) oraz nazywając instrumenty wykorzystane w utworze.

Aby poznać więcej rozwijających zabaw muzycznych, zapisz się do Klubu Czytelniczek bloga A.Muse. Po zapisaniu się otrzymasz prezent – listę 10 najlepszych utworów muzycznych do słuchania z dziećmi. KLIKNIJ TUTAJ.

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS