Dzisiaj mam dla Was prawdziwy hit. Szukając materiałów do zabaw słuchowych natrafiłam na fantastyczną audycję BBC. Ta audycja jest przygotowana dokładnie tak jak trzeba, żeby zachęcić dzieci do wsłuchiwania się w dźwięki. Ale o tym za chwilę 🙂

W poprzednim wpisie z tej serii dzieliłam się pomysłami na zabawy związane z odgadywaniem odgłosów wydawanych przez zwierzęta. Ten wpis znajdziesz TUTAJ. Dzisiaj natomiast skupimy się na odgłosach związanych z pogodą.

Wykorzystaj pogodę za oknem

We wszelkiego rodzaju odgłosy najlepiej wsłuchiwać się na żywo, a nie z nagrań. W szczególności dotyczy to pogody, bo dźwięki burzy, ulewy czy wiatru za oknem są dla dzieci bardzo emocjonujące. Zaczęła się jesień, jest więc duże prawdopodobieństwo, że takie zjawiska pogodowe się pojawią. Bądźmy na to wyczuleni i starajmy się w tym czasie choć na chwilę wyłączyć komputery i zachęcić dzieci do wsłuchania się w dobiegające zza okna dźwięki.

Relaksacja z dźwiękami deszczu

Wieczorną porą zaproponuj swojemu Maluchowi, żeby posłuchał z Tobą przez chwilę dźwięku deszczu. Na YouTube znajdziesz sporo tego typu nagrań – przykładowe TUTAJ. To dobry sposób na wyciszenie się przed snem, a jednocześnie rozwijanie wrażliwości słuchowej.

Odgadywanie dźwięków pogody

Radio BBC przygotowało całą serię audycji pt. “Stimulus Sounds”, której celem jest rozwijanie umiejętności uważnego słuchania u dzieci w wieku przedszkolnym. Audycje są w języku angielskim, ale według mnie to nawet lepiej, bo mogę połączyć zabawy słuchowe z nauką angielskiego. Jednak przede wszystkim w audycjach tych pojawia się dużo nagrań dźwięków do odgadywania. Pierwsza audycja z serii nosi tytuł “Weather” i zwraca uwagę na dźwięki związane z pogodą oraz dźwięki charakterystyczne dla różnych pór roku. Na koniec pojawiają się zestawienia dźwięków natury z fragmentami utworów muzyki klasycznej, odtwarzanymi w tle. Choć nikt tego nie mówi wprost, jest to delikatne wprowadzenie dzieci do tego, że w muzyce można się doszukiwać inspiracji przyrodniczych i że charakter muzyki może odzwierciedlać różne zjawiska naturalne.

 

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS