Witold Lutosławski, to polski kompozytor, który żył w latach 1913-1994, a więc jego twórczość można określić mianem muzyki współczesnej. O ile jeszcze wielu rodziców serwuje dzieciom dzieła Bacha czy Mozarta, o tyle od muzyki współczesnej większość osób zdaje się trzymać z daleka. Czy słusznie? Czy tego typu muzyka nie może podobać się dziecku?

Otóż, jak się dowiedziałam od nauczycieli szkół muzycznych, najmłodsi uczniowie często wolą nowsze utwory (nawet jeśli są trochę “dziwne”), niż te pochodzące z epoki baroku czy klasycyzmu. Wydaje się, że dzieci, które nie zdążyły jeszcze wyrobić sobie uprzedzeń wobec muzyki współczesnej, reagują na nią zaskakująco dobrze.

W twórczości Lutosławskiego jest szczególnie dużo ciekawych propozycji dla dzieci. Dzisiaj chciałabym zachęcić Was do wysłuchania razem z dziećmi Małej suity na orkiestrę kameralną. Składa się ona z czterech części – spróbujcie wysłuchać przynajmniej początku każdej z nich. Utwór zawiera mnóstwo odniesień do polskiego folkloru i jest pełen kontrastów (szybkie i żywiołowe fragmenty przeplatają się z powolnymi) – jestem pewna, że spodoba się i dzieciom i rodzicom.

A oto trzy pomysły na to, co robić podczas słuchania:

  1. Obejrzyjcie film z grającą orkiestrą. Wytłumacz dziecku jaka jest rola dyrygenta (zwłaszcza, jeśli Twoje dziecko nie miało jeszcze okazji widzieć orkiestry z dyrygentem na żywo).
  2. Niech dziecko wcieli się w dyrygenta i samo kieruje wyobrażoną orkiestrą.
  3. Przebierzcie się tak, żeby wasze stroje nawiązywały do strojów ludowych. Dziewczynce możesz na przykład włożyć szeroką spódnicę w kwiaty i wianek, a chłopcu – czapkę z piórkiem.  Tańczcie, naśladując tańce ludowe oraz starając się ruchem jak najlepiej oddać charakter muzyki.
Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS