W grupie “Inspiracje dla mamy i dziecka – muzyka, plastyka, książki” w każdą środę dzielimy się pomysłami na prace plastyczne z dziećmi. Wpisy z tej kategorii cieszą się dużą popularnością. Poznaj niektóre z pomysłów na urozmaicenie prac plastycznych, które pojawiły się w grupie!

Malowanie – zmiana narzędzia

Narzędziem do malowania niekoniecznie musi być zawsze pędzelek. Wypróbuj następujące pomysły:

  • Malowanie palcami. Najmłodszym Maluchom możesz zrobić domowe jadalne farby z mąki kukurydzianej (przepis znajdziesz na blogu Domowe Zawirowania). 
  • Malowanie wałeczkami. Wałeczki do malowania farbami to świetna alternatywa dla pędzelków. Ostatnio owinęłam jeden z wałeczków folią bąbelkową, co dało bardzo fajne efekty 🙂 Pomysł zaczerpnęłam z bloga Mamarak, a dokładniej z tego wpisu.

prace plastyczne

  • Wałek do malowania można też wykorzystać, aby stworzyć tęczowe odbicia dłoni i stópek. Nanoszenie farby na rączkę wałkiem jest prostsze, a farba rozchodzi się bardziej równomiernie, więc odbicia wychodzą pięknie 🙂
  • Malowanie bibułą. Wykorzystajcie to, że zmoczona bibuła farbuje i stwórzcie obrazek w delikatnych barwach. Poniżej stworzony wspólnie z 4-latką konik morski, inspirowany wpisem z bloga Kreatywnie w domu.

prace plastyczne

 

Malowanie – zmiana obiektu

Czy malowaną powierzchnią zawsze musi być płaska kartka? Ależ nie! U nas świetnie sprawdza się malowanie farbami różnych naturalnych materiałów: patyków, łupinek od orzecha włoskiego, kamyków… Poczesne miejsce w domu zajmuje ten oto gruby patyk pomalowany na wszelkie możliwe kolory:

prace plastyczne

Sprawdziło się też malowanie ceramiki. Córka na 4 urodziny dostała zestaw: kubek+farbki do ceramiki+pędzelek. Po pomalowaniu trzeba było wysuszyć kubek w piekarniku.

prace plastyczne

Farbek było na tyle dużo, że zabawę można było później kontynuować – dałam Agusi do pomalowania kilka ceramicznych bibelotów, które już mi się znudziły, a żal było tak po prostu wyrzucać. Przynajmniej do czegoś się przydały 😉

Lepienie

Jeśli brakuje Ci pomysłów na to, co lepić z plasteliny, to warto rozważyć wykorzystanie książki z pomysłami. Ciekawy wpis o takich książkach znajdziesz na blogu Zdolne dzieci.

Do lepienia można też przygotować domową ciastolinę. Jedna z Mam na naszej grupie napisała, że Dwulatka z taką ciastoliną oraz narzędziami (2 plastikowe kubki różnej wielkości, zakrętki od butelek oraz strzykawka i widelec) spędza 45 minut!!! A przepis jest bardzo prosty: szklanka mąki pszennej, pół szklanki soli, łyżka oleju, łyżeczka kwasku cytrynowego, pół szklanki wrzątku i ewentualnie barwnik.

A teraz fantastyczny sposób na wykorzystanie starej, zabrudzonej plasteliny – “plastelinoryt”. Raz w życiu, na zajęciach plastycznych w domu kultury, robiłam linoryt. Jest to trudna technika, bo wymaga rycia dłutkiem w linoleum. Ostatnio natknęłam się na pomysł na “plastelinoryt” na blogu Mamarak.  Pomysł jest świetny! Do tego entuzjazm autorki artykułu bardzo się udziela. Stąd, miałam wielką ochotę wypróbować tę technikę z moją czterolatką. Oto efekty – bardzo oryginalne prace plastyczne!

prace plastyczne

Jak zachęcać do prac plastycznych

W grupie zastanawiamy się też jak pomagać dzieciom, które z jakiegoś powodu zamykają się na twórczość plastyczną. Z mojego doświadczenia, zdarzają się sytuacje, gdy dziecko trochę się przyblokuje.

Przykład? Agusia otrzymała książeczkę z zadaniami dla Maluchów, gdzie było polecenie: “Narysuj wilka”. Agusia zareagowała na to natychmiast słowami: “Ale ja nie umiem. Ty, mamo, narysuj”. Udawałam, że zamierzam rysować i na głos zastanawiałam się, jakie części ciała powinien mieć wilk. Zęby, uszy, łapy… Agusia mi podpowiadała i tak się wciągnęła, że nawet nie zauważyła kiedy sama narysowała wilka. A czy Ty spotykasz się z takim “Nie umiem!” u swojego dziecka? Jak na to reagujesz? Napisz w komentarzu!

Jeśli chciałabyś na bieżąco otrzymywać pomysły na prace plastyczne lub chciałabyś podzielić się swoimi pomysłami, koniecznie dołącz do naszej grupy! “Inspiracje dla mamy i dziecka – muzyka, plastyka, książki

W grupie znajdziesz też inne inspirujące treści, według stałego “rozkładu”:
PONIEDZIAŁEK – słuchanie muzyki
WTOREK – książeczki dla dzieci
ŚRODA – zabawy plastyczne i sztuka
CZWARTEK – książki dla rodziców
PIĄTEK – zabawy muzyczne

Zobacz wpisy o innych ciekawych treściach, jakie były polecane w grupie!

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

YouTube
YouTube
RSS