oszczędzić czas

Myślisz, że aby rozwijać dziecko muzycznie, potrzebujesz dużo wolnego czasu? Wyobrażasz sobie, że musisz wygospodarować wolne popołudnie, żeby zrealizować z dziećmi jakąś zabawę muzyczną? Nic bardziej mylnego! Większość proponowanych przeze mnie zabaw muzycznych to zabawy 5-10-minutowe, do których nie trzeba się specjalnie przygotowywać! (Zobacz na przykład TUTAJ i TUTAJ). Co więcej, są też takie aktywności muzyczne, które w ogóle nie wymagają przeznaczania dodatkowego czasu. Ba, one mogą wręcz oszczędzić Twój czas!

Część aktywności muzycznych możesz wkomponować w Waszą rodzinną codzienność. Polecenia, które kierujesz do dziecka, czasami łatwiej dotrą do niego, jeśli zostaną zaśpiewane. Świetnie sprawdzają się też sygnały muzyczne, które skutecznie przyciągają uwagę dziecka i pozwalają odpocząć Twoim strunom głosowym. Muzyczne elementy wplecione w codzienne, nudne czynności sprawiają, że czynność taka staje się dla dziecka bardziej atrakcyjna. Dzięki temu Maluch chętniej do takiej czynności przystępuje, a Ty oszczędzasz czas i mniej się denerwujesz.

Ubieranie się: jak oszczędzić czas?

Czy Twoje dziecko ociąga się z ubieraniem? Mam na to sposób.  Do melodii jakiejś znanej, wesołej piosenki zaimprowizuj własny tekst o wkładaniu poszczególnych ubrań i zacznij śpiewać Maluchowi! Przykład? Proszę bardzo: do melodii piosenki “See you later aligator”, śpiewaj tak:

Co by sobie teraz włożyć? Co ja włożyć sobie mam?

Czy to będą te spodenki? Czy ta bluza co jest tam?

Co ja sobie teraz włożę? Co ja włożyć jeszcze mam?

Posiłki: jak zwołać dzieci, oszczędzając swoje gardło?

Czasami mam wrażenie, że do mojej córki nie dociera w ogóle mój głos. Ma chyba jakiś wbudowany filtr, który powoduje, że po prostu nie słyszy, gdy do niej mówię… Stąd zawołanie jej na posiłek staje się trudnością. Jeśli też tak masz, wypróbuj mój sposób. Zamiast dziesięć razy powtarzać, że czas jeść kolację, użyj sygnału dźwiękowego, np. zagranego na dzwonkach (zwanych cymbałkami). Niech ten sam sygnał towarzyszy zawsze Waszym posiłkom, tak żeby stało się to rytuałem.

Wsiadanie do samochodu i zapinanie w foteliku

Masz mało czasu, a dziecko nie chce wsiąść do samochodu i dać się zapiąć w foteliku? Znam to. Dziecko wie, że czeka je nudna jazda samochodem, dlatego robi wszystko, by to opóźnić. A Ty z każdą chwilą coraz bardziej się denerwujesz. Potrzebujesz czegoś, co zainteresuje Twoje dziecko i pozwoli mu na cieszenie się podróżą. Moja rada jest taka: trzymaj w schowku samochodowym kilka płyt z muzyką atrakcyjną dla Twojego Malucha. Powiedz mu, że może sobie wybrać, czego będziecie słuchali w drodze. Potem oczywiście dotrzymaj obietnicy!

Mycie zębów i kąpiel: jak zachęcić Malucha do pójścia do łazienki?

Kolejny problem, z jakim muszą mierzyć się rodzice na co dzień, to zachęcenie dziecka by zechciało pójść do łazienki i się umyć. Jeśli z niechęcią myślisz o tym momencie dnia, to wypróbuj metodę: “Tanecznym krokiem do łazienki”. Zamiast setny raz tłumaczyć dziecku dlaczego trzeba się myć, zapytaj go, czy dzisiaj chce skierować się do łazienki krokiem krakowiaka, marsza czy walca? Z czasem możesz poszerzać repertuar kroków o kolejne tańce. Takie podejście ma same plusy: ty oszczędzasz czas i nerwy, a dziecko uczy się odróżniać kroki taneczne!

Sprzątanie: jak zmobilizować dziecko?

Zachęcenie dziecka do sprzątania sprawia ci kłopot? Gdy już zacznie sprzątać, łatwo się rozprasza i po chwili wyciąga kolejną zabawkę? Masz dość tracenia czasu na ciągłe proszenie, by klocki trafiły do pudełka? Wykorzystaj sposób na sprzątanie z muzyką. Znajdź energiczny utwór lub piosenkę, która trwa np. 3-4 minuty. Ustal z dziećmi, że dopóki trwa muzyka, wszyscy starają się jak najwięcej rzeczy uprzątnąć. Gdy kończy się muzyka, sprzątanie też się kończy. Gwarantuję Ci, że w ciągu 4 minut osiągniesz takie rezultaty, jakich normalnie nie byłoby po półgodzinnym zrzędzeniu…

Być może podczas sprzątania przyda Ci się muzyka z TEJ LISTY.

Jakie jeszcze czynności można wzbogacić o muzykę? Czy widzisz jakieś sposoby na usprawnianie codziennych aktywności i równoczesne umuzykalnianie dzieci? Podziel się swoimi pomysłami w komentarzu!

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS