Podczas naszych powrotów z przedszkola do domu, na zewnątrz zwykle robi się już ciemno, a na niebie pojawia się księżyc i gwiazdy. Ale tego zapewne nie zauważyłabym, gdyby nie moja córka, która zawsze z zainteresowaniem przygląda się niebu. Za każdym razem zdumiewa mnie jej spostrzegawczość, a równocześnie zawstydza świadomość, że sama tak rzadko patrzę w górę.

Znając wrażliwość mojej Trzylatki na piękno nocnego nieba, wiedziałam, że temat katechezy “Słońce i Księżyc” będzie jej bliski. W katechizmie, z którego korzystamy są obrazki przedstawiające noc i dzień, do których są też naklejki. Obrazki zachęcają do rozmowy o tym jak rośliny i zwierzęta zachowują się w dzień, a jak w nocy.

Aby podkreślić, że to Bóg ustanowił naprzemienność dnia i nocy, a także stworzył ciała niebieskie, czytałyśmy cytat z Księgo Rodzaju:

A potem Bóg rzekł: «Niechaj powstaną ciała niebieskie, świecące na sklepieniu nieba, aby oddzielały dzień od nocy, aby wyznaczały pory roku, dni i lata; aby były ciałami jaśniejącymi na sklepieniu nieba i aby świeciły nad ziemią». I stało się tak. Bóg uczynił dwa duże ciała jaśniejące: większe, aby rządziło dniem, i mniejsze, aby rządziło nocą, oraz gwiazdy. I umieścił je Bóg na sklepieniu nieba, aby świeciły nad ziemią; aby rządziły dniem i nocą i oddzielały światłość od ciemności. A widział Bóg, że były dobre.
Rdz 1, 14-18

Zastanawiając się nad tym, jaka pieśń mogłaby pasować do tematu katechezy, postanowiłam zapoznać córeczkę z pieśniami “Kiedy ranne wstają zorze” i “Wszystkie nasze dzienne sprawy”. Nie tylko świetnie wpisują się w temat, ale postrzegam je jako bardzo ważną część Polskiej kultury i obyczajowości. Obawiałam się jednak, że tekst tych pieśni może być trochę za trudny dla małego dziecka. Wpadłam w końcu na genialny pomysł, żeby przedstawić  je w formie zagadki. Wytłumaczyłam córeczce, że zaśpiewam jej dwie pieśni. Jedną z nich śpiewa się rano, a drugą wieczorem – przed snem. Jej zadaniem jest posłuchać uważnie tekstu i zgadnąć, czy teraz śpiewam pieśń poranną czy wieczorną. Ograniczyłam się do śpiewania tylko po jednej zwrotce z każdej z tych pieśni, jak poniżej:

Kiedy ranne wstają zorze
Tobie ziemia, Tobie morze,
Tobie śpiewa żywioł wszelki:
Bądź pochwalon, Boże wielki!

Wszystkie nasze dzienne sprawy
przyjm litośnie Boże prawy,
A gdy będziem zasypiali,
niech Cię nawet sen nasz chwali

Agusi nie tylko udało się prawidłowo wykonać zadanie, ale na dodatek bardzo polubiła te pieśni. Nieraz domaga się, aby jej je śpiewać (na razie niezależnie od pory dnia), a nawet próbuje mi wtórować.

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS