dziecko w mieście

Coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że warto na co dzień ćwiczyć uważność. Umiejętność świadomego doświadczania tego, co dociera do nas poprzez zmysły, pomaga w koncentracji i redukuje stres. Wśród ćwiczeń uważności dla dzieci są takie, które polegają na skupieniu się na otaczających nas dźwiękach. Ten rodzaj ćwiczeń jest też świetnym sposobem na rozwijanie muzycznych umiejętności dziecka. Ja takie ćwiczenia nazywam zabawami słuchowymi.

Zabawy słuchowe polegają na uważnym słuchaniu dźwięków otoczenia. I to jest ich główny cel. Umiejętność słuchania jest niezbędna do tego, aby rozwijał się muzyczny potencjał. To pierwszy krok, od którego wszystko się zaczyna. Bez umiejętności słuchania, dziecko nie nauczy się śpiewać, grać, tańczyć w rytmie itp. Nie będzie też potrafiło docenić muzyki. Oprócz słuchania można zaproponować dziecku także odgadywanie dźwięków oraz naśladowanie ich.

Poznaj trzy przykłady zabaw słuchowych, dzięki którym możesz już dziś zacząć trenować uważność z dziećmi. Przykłady, które tutaj podaję będą związane z tematyką miasta i środków transportu.

Wsłuchiwanie się w dźwięki otoczenia

Podczas najbliższego wyjścia z domu z dziećmi, spróbujcie zidentyfikować trzy miejsca, które wyraźnie różnią się od siebie pod względem dźwięków. W każdym z tych miejsc poświęćcie chwilę na uważne wsłuchanie się w odgłosy otoczenia, a potem o tym porozmawiajcie. Takimi miejscami mogą być:

  • ulica,
  • ulica słyszana z wnętrza samochodu,
  • park,
  • targowisko,
  • supermarket itp.

Zagadki słuchowe

Uwielbianą przez Maluchy zabawą jest także odgadywanie, co to za dźwięk. Takie zagadki opisywałam już wcześniej na blogu TUTAJ. Wtedy zagadki dotyczyły odgłosów wydawanych przez zwierzęta, a na dziś mam dla Was zestaw dźwięków związanych z pojazdami: samochód, lokomotywa, syrena strażacka, samolot i motocykl.

Zabawa ruchowo-logopedyczna

Trzecia propozycja to zabawa, która zachęci Malucha do gimnastyki buzi i języka, a także całego ciała. Do zabawy potrzebne będą dwa koła wycięte z kolorowego papieru – jedno czerwone, a drugie zielone. Rodzic wciela się w światła drogowe. Gdy dziecko widzi czerwone światło, musi stać w miejscu. Gdy pojawia się zielone, może naśladować wybrany środek lokomocji (np. samochód, pociąg, samolot), wydając przy tym odpowiednie odgłosy. Poprzez powtarzanie dźwięków takich jak “puf, puf”, “brum, brum”, “szu, szu” itp. dziecko ćwiczy swój aparat mowy.

Ten wpis należy serii wpisów “Prosta zabawa muzyczna na weekend”. Poprzedni wpis z tej serii to: Piosenki dla dzieci o wiośnie – wybierz najlepszą i dobierz zabawę plastyczną!

Jeśli podobają Ci się moje pomysły na zabawy, zapisz się do Klubu Czytelniczek bloga A.Muse, aby otrzymywać powiadomienia o nowych treściach na blogu. Dodatkowo otrzymasz prezent – listę 10 najlepszych utworów muzycznych do słuchania z dziećmi. KLIKNIJ TUTAJ.

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS