Wsłuchiwanie się w odgłosy otoczenia to ważny element rozwijania muzycznego potencjału dziecka. A ponieważ w tym miesiącu królują u nas  zwierzątka, przygotowałam kilka pomysłów na zabawy słuchowe z odgłosami zwierząt.

Odgadywanie odgłosów zwierząt

Zabawa polega na słuchaniu nagrań z odgłosami i odgadywaniu co to za zwierzątko. Moja córka wprost uwielbia tę zabawę. Powtarzamy ją co jakiś czas i na razie się nie nudzi. Polecam odgłosy z tej strony , ponieważ w większości są dość łatwe do odgadnięcia dla trzylatka. Można też skorzystać z tej strony, ale niektóre opublikowane tam odgłosy mogą być trudne nawet dla dorosłego.

Tropienie dźwięków w terenie

Jeśli to możliwe, wybierzcie się do ZOO z jasno określonym zadaniem – aby wsłuchać się w odgłosy wydawane przez zwierzęta. Możecie spróbować nagrać je na dyktafon, a po powrocie sprawdzić, czy pamiętacie które zwierzęta tak się „odzywały”. Dobrym pomysłem jest też nagrywanie Waszych zwierząt domowych.

Filmiki z odgłosami zwierząt

Na YouTube znajdziesz pełno filmików dla dzieci z odgłosami zwierząt. Szukaj takich, które nie są przeładowane efektami – w końcu chodzi o to, by dziecko mogło się skupić na odgłosach zwierząt. Unikaj więc dużej ilości animacji. Odpadają też filmiki z muzyką w tle. Tutaj jest przykładowy filmik, który dobrze się nada.

Gra edukacyjna

Jakiś czas temu szukałam gry na telefon, która pozwoli na zabawę w odgadywanie odgłosów zwierząt. Na razie najlepsze, co udało mi się znaleźć, to aplikacja Animal Riddles. Gra polega na tym, że po odsłuchaniu odgłosu, gracz ma wybrać obrazek z odpowiednim zwierzęciem. Stopniowo zwiększa się poziom trudności – na początku gracz wybiera spośród dwóch obrazków, potem jest ich coraz więcej. Minusem są ilustracje. Czasami trudno zorientować się, co przedstawiają – lepsze byłyby zdjęcia.

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS