wzmacniać więzi rodzinne

O wpływie muzyki na rozwój intelektualny dziecka mówi się wiele. Ja również poruszałam już ten temat na łamach tego bloga (TUTAJ i TUTAJ). Ale rozwój mózgu to nie wszystko. Czy są jeszcze jakieś inne powody, dla których warto umuzykalniać dziecko? Dzisiaj chciałabym zająć się wpływem muzyki na rozwój społeczny dziecka, pogłębianie relacji dzieci z rodzicami i rodzeństwem oraz integrowanie rodziny. Według mnie jest to aspekt równie istotny, jak rozwój intelektualny dziecka. Jeśli chcesz wzmacniać więzi rodzinne, pokażę Ci jak możesz wykorzystać do tego celu muzykę.

Czy można wzmacniać więzi rodzinne dzięki muzyce?

Szukając informacji na ten temat, natrafiłam na wyniki badań prowadzonych w USA pod kierunkiem prof. Jake’a Harwood’a (przytaczam je za portalem Nauka w Polsce). Okazuje się, że istnieje silny związek pomiędzy wspólnym doświadczaniem muzyki a relacją rodziców z dziećmi. Naukowcy twierdzą, że działa tutaj efekt psychologiczny nazywany efektem koordynacji. Gdy słuchamy z kimś muzyki, zaczynamy równocześnie wykonywać inne czynności, takie jak tupanie czy kiwanie głową, w sposób z zsynchronizowany. A to z kolei powoduje, że zaczynamy bardziej się lubić. Innym efektem, który ma znaczenie jest efekt empatii – podczas słuchania przeżywamy wspólnie podobne emocje.

Wspólne doświadczanie muzyki ma znaczenie dla wzmacniania więzi w rodzinie, niezależnie od wieku jej członków. Okazuje się, że szczególnie ważne jest to w rodzinach nastolatków! Postanowiłam przygotować zestaw pomysłów jak można wykorzystać muzykę do pogłębiania relacji w rodzinie w zależności od wieku dzieci.

Jak budować relację z dziećmi w wieku niemowlęcym dzięki muzyce

  1. Puść muzykę, weź dziecko na ręce i bujaj się razem z nim do rytmu.
  2. Puść muzykę i posadź Malucha w foteliku do karmienia lub bujaczku. Pozwól dziecku obserwować jak wygłupiasz się do muzyki.
  3. Śpiewaj dziecku w taki sposób, aby mogło obserwować Twoją twarz.

Jak wzmacniać więzi rodzinne dzięki muzyce gdy masz dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym

  1. Słuchajcie razem muzyki w sposób aktywny, czyli łącząc to słuchanie z jakąś zabawą. Może to być opowiadanie historyjek zainspirowanych muzyką, zabawa ruchowa itp.
  2. Regularnie organizujcie domowe potańcówki z dziećmi. Lista przykładowych utworów, które możesz do tego wykorzystać jedt do pobrania TUTAJ.
  3. Śpiewajcie razem dużo piosenek przy każdej możliwej okazji. Okaż zainteresowanie piosenkami, których dziecko nauczyło się w przedszkolu. Ty też się ich naucz się i śpiewaj razem z dzieckiem.

Jak pogłębiać więzi z nastolatkami dzięki muzyce

  1. Dzielcie się nawzajem swoimi upodobaniami muzycznymi. Ustalcie zasadę, że każdy, kto ma ochotę puścić reszcie rodziny swoją ulubioną piosenkę lub utwór, może to zrobić, a inni powinni wysłuchać tego z życzliwością.
  2. Organizuj mini-konkursy na znajomość piosenek. Ustalcie słowo klucz, a następnie niech każdy stara się przypomnieć sobie jak najwięcej piosenek, w których to słowo pojawia się w tekście.
  3. Jeśli Twoje dziecko uczy się grać na jakimś instrumencie, doceniaj jego umiejętności i postępy. Zachęcaj dziecko do grania dla innych osób z rodziny. Ale uwaga – nie wyskakuj z taką propozycją na spotkaniu rodzinnym, tylko odpowiednio wcześniej. Dziecko musi mieć czas na przemyślenie sobie czy w ogóle chce “wystąpić” i co mogłoby zagrać.

Słuchanie muzyki razem z dzieckiem jest według mnie tak samo ważne jak wspólne czytanie książek i książeczek. Jeśli panuje powszechna zgoda co do tego, że czytanie dzieciom pogłębia więź rodzica z dzieckiem, to i o słuchaniu muzyki można myśleć w ten sam sposób. Zacznij już dziś, pobierając listę najlepszych utworów do słuchania z dziećmi – w naszym domu to prawdziwe hity!

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

Facebook
Facebook
Twitter
YouTube
YouTube
RSS