zabawa w bitwę

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko, to pewnie nie raz zastanawiałaś się, dlaczego oni cały czas ze sobą walczą?! Ciągłe bijatyki pomiędzy dziećmi każdego mogą wyprowadzić z równowagi. Ja też od pewnego czasu mierzę się z tym problemem. Szukając wskazówek, zrozumiałam, że zabawa w bitwę może być niezbędna do prawidłowego rozwoju dziecka!

Anthony DeBenedet i Lawrence Cohen w książce “Siłowanki” piszą:

Siłowanki, przepychanki i bijatyki na niby wspomagają rozwój umiejętności związanych z inteligencją emocjonalną. Właściwie przeprowadzane pozwalają tobie i dziecku pozostawać w niemal ciągłym kontakcie wzrokowym, a to najlepszy sposób na wykształcenie mocnej umiejętności odczytywania uczuć innych i dbania o nie.

Autorzy przekonują, że zabranianie dzieciom naturalnych w ich wieku szturchańców i nadmierna koncentracja na bezpieczeństwie przynosi dzieciom więcej szkody niż pożytku.

Hmm, no dobrze, skoro już muszą się tłuc, to niech się to odbywa w kontrolowanych warunkach – pomyślałam. I od tego czasu sama organizuję całej rodzinie domowe zapasy, bitwy na poduszki i inne tego typu akcje. Serdecznie polecam! Zabawa w bitwę jest jeszcze lepsza, jeśli towarzyszy jej odpowiednia muzyka.

Był już wpis o muzyce, która może być tłem do zabaw w księżniczkę (TUTAJ). Czas na coś dla dzieci, które wolą bawić się w bitwy.

Zabawa w bitwę: Prezentacja wojsk

Na początek puść marsz wojskowy, podczas którego drużyny prezentują siebie i swoją “amunicję” (kulki z papieru, poduszki itp.). Dzieci maszerują w kole dumnym krokiem, przedstawiciele drużyn podają sobie ręce.

Do prezentacji wojsk możesz wykorzystać np. Marsz na orkiestrę wojskową nr 1  Beethovena:

Zabawa w bitwę: Do ataku!

Na czas bitwy proponuję kilka utworów do wyboru:

Beethoven – “Bitwa” z utworu Wellington’s Victory. Tematem utworu jest zwycięstwo księcia Wellingtona nad siłami napoleońskimi. W proponowanym fragmencie słychać m.in. kanonadę artylerii – wrażliwsze Maluchy mogą się przestraszyć!

Piotr Czajkowski – “Bitwa pod Połtawą” (z opery Mazeppa). Inspiracją do skomponowania utworu była bitwa, która rozegrała się między Szwecją a carską Rosją w 1709 r. Mazeppa to wódz kozacki, który sprzymierza się ze Szwecją w nadziei odłączenia Ukrainy od Rosji, jednak ponosi klęskę.

Rimsky-Korsakov – “Bitwa pod Kierżeńcem” z opery “Legenda o niewidzialnym grodzie Kitieżu i dziewicy Fiewronii”.

Zabawa w bitwę: Triumfalny pochód zwycięzcy

Jeśli bitwa rozgrywała się pomiędzy dziećmi, to nie polecam wyłaniania zwycięzcy. Ale jeśli walczącymi stronami byli rodzice kontra dzieci, to wtedy oczywiście wygrywają dzieci 🙂 Na koniec trzeba im koniecznie puścić triumfalny marsz i zachęcić do dumnego kroczenia w rytm muzyki. Możecie wykorzystać np. Gregorian War March, którego autorem jest Ippolitov-Ivanov.

Jeśli podoba Ci się jak dobieram muzykę do zabaw z dzieckiem, koniecznie pobierz moją listę 10 najlepszych, krótkich i energicznych utworów do słuchania i potańcówek z dziećmi!

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

YouTube
YouTube
RSS