zabawy muzyczne z lokomotywą

Jednym z najbardziej fascynujących dla przedszkolaków tematów są pojazdy i środki transportu: samochody, samoloty, pociągi… Czy w muzyce klasycznej można znaleźć utwory, które nawiązują do tej tematyki? Powiem szczerze, że nie jest to łatwe. O wiele łatwiej jest znaleźć utwory nawiązujące do świata przyrody. Ale i dla fanów maszyn znajdą się pomysły na zabawy muzyczne!

Ten wpis to kolejna część serii “Prosta zabawa muzyczna na weekend”. Do tej pory w ramach tego cyklu opublikowane zostały:

Tym razem chciałabym zachęcić Was do posłuchania z dziećmi utworu Arthura Honeggera “Pacific 231”. Tytuł utworu nawiązuje do nazwy modelu lokomotywy parowej. Początek utworu jest powolny, ale wyraźnie słychać efekt przyspieszania, spowodowany tym, że kompozytor wykorzystuje coraz drobniejsze wartości rytmiczne.

Poniżej zamieszczam kilka pomysłów na wykorzystanie tego utworu w zabawach przedszkolaka:

Czytanie wiersza

Przed przesłuchaniem z dzieckiem utworu, przeczytaj mu wiersz J. Tuwima pt. “Lokomotywa”. Dokładnie taki sam efekt przyspieszania, jaki jest obecny w wierszu, odnajdziecie potem w muzyce.

Zabawa ruchowa

Słuchając po raz pierwszy, dziecko może udawać, że jest rozpędzającą się lokomotywą. A może cała rodzina włączy się w zabawę w pociąg?

Stukot i gwizd

Można zaproponować dziecku, by wzbogaciło utwór o dodatkowe efekty dźwiękowe, wykorzystując instrumenty. Niech za pomocą bębenka naśladuje stukot pociągu. Aby zagwizdać jak lokomotywa, może wykorzystać flet prosty.

Praca plastyczna

Proponuję wykonanie przestrzennej pracy plastycznej – pociągu, który później będzie pełnił rolę rekwizytu w dalszych zabawach. Spodobał mi się pomysł na pociąg zrobiony z rolek po papierze toaletowym i zakrętek (TUTAJ). Można też zrobić pociąg z pudełek (np. po herbacie) połączonych sznurkiem, a do środka powkładać małe maskotki.

Zabawa kolejką

Muzyka może być tłem do zabawy kolejką lub wykonanym wcześniej pociągiem (patrz: poprzedni punkt). W tym wariancie muzyka dodatkowo wzbogaca zwykłą, lubianą przez dziecko zabawę.

Wycieczka do Chabówki

Posłuchajcie utworu przy okazji wycieczki do skansenu taboru kolejowego w Chabówce (województwo małopolskie) lub innego miejsca tego typu.

A jeśli masz ochotę posłuchać z dziećmi więcej ciekawych utworów, pobierz LISTĘ z linkami do największych hitów!

Podziel się tym wpisem:

Post Author: admin

YouTube
YouTube
RSS